خانه / فیلم / ۱۲ مرد خشمگین

۱۲ مرد خشمگین

همیشه از دیدن فیلم های سیاه و سفید فراری بودم. نمیدونم چرا علاقه‌ای به دیدن این نوع کارها به جز آثار طنز لورل و هاردی یا آثار چارلی چاپلین که سیاه و سفید بودن نداشتم. چند وقتی بود که مجموعه‌ای از برترین آثار از نظر سایت IMDB رو از یکی از دوستانم گرفته بودم و در این میان چند فیلم سیاه و سفید مانند دوازده مرد خشمگین و لیست شیندلر هم بود و با وجود اینکه برخی از این فیلم‌ها رو چندین بار دیده بودم با این حال رغبتی به دیدن این دو فیلم نداشتم. موضوع لیست شیندلر رو به خاطر علاقه به استیون اسپیلبرگ و آثارش رو در اثر نقدی که از آن در سایتی خونده بودم می‌دونستم فیلمی قوی و پر حاشیه در زمان خودش بوده است ولی از دوازده مرد خشمگین نه اطلاعی داشتم و نه علاقه‌ای به دیدن.
حدود دو سال قبل که در میان فیلم‌هایم به دنبال فیلمی برای دیدن و گذراندن وقت بودم که باز چشمم به دوازده مرد خشمگین افتاد و با خودم گفتم که این سطح از امتیاز قطعا علتی داشته و این بار فیلم رو ببینم بلکه خوشم اومد.
فیلم دوازده مرد خشمگین با کارگردانی سیدنی لومت و بازی درخشان هنری فوندا محصول ۱۹۵۷ روایتگر میزان تاثیر دیدگاه اجتماعی و فردی افراد یک جامعه بر موضوعات مختلف حتی تصمیم‌گیری برای زنده ماندن یا نماندن یک فرد را نشان می‌دهد. تقریبا تمامی ماجرای این فیلم در یک اتاق ۲۰‌متری روایت می‌شود. ۱۲ تن از اعضای هیئت منصفه دادگاه یک نوجوان که به علت قتل ‌پدرش در دادگاه حضور دارد پس از شنیدن اظهارات شاهدان و متهم و شنیدن قوانین باید رای به گناهکار یا بی‌گناهی او بدهند.


این دوازده تن از مشاغل و جایگاه های اجتماعی مختلفی هستند که طرز تفکر آنها در تصمیم گیری به شدت در فیلم مشهود است. هرکس با توجه به احساسات،دیدگاه‌ها یا گذشته و مشکلاتی که داشته است که در فیلم کم کم از ان پرده برداشته می‌شود اقدام به تصمیم‌گیری می‌کند و نقدی جدی به تصمیم‌گیری های غیر عاقلانه و غیرمنطقی اغلب افراد جامعه را در انتهای فیلم بیان می‌دارد که گاها این نوع تصمیم‌ها می‌تواند منجر به گرفتن جان بی‌گناهی شود.
با اینکه آنچنان علم سینمایی ندارم ولی از نظر من فیلم به شدت متکی به دیالوگ‌های فیلم‌نامه است و تسلط کامل کارگردان به تمامی لحظات و حرکات بازیگران از نکات بسیار قوی فیلم است.
خیلی علاقه دارم که درباره نظرات و نحوه به چالش کشیده شدن اعضای هیئت منصفه توسط یکی از اعضای مخالف اعدام نوجوان صحبت کنم ولی بیان دیدگاه‌ها و نحوه تصمیم گیری افراد حاضر در دادگاه منجر به اسپویل شدن فیلم می‌شود و از هیجان دیدن فیلم می‌کاهد. بنابراین بیش از این به موضوع فیلم نمی‌پردازم. امیدوارم از دیدن فیلم لذت کافی رو ببرید.

لینک دانلود:
http://salamdl.info/12-angry-men-1957/

نویسنده: علی مهدوی عزیزلینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

مطلب پیشنهادی

کوتاه به بهانه دیدن درخت گلابی جنگلی

ریتمی به کندی و ملال آوری خود زندگی، بدور از دکوپاژ سنگین و حرکات عجیب …

۱۰ دیدگاه

  1. سلام به جرات می تونم بگم در زمینه ی فعالیتتون بهترینید

  2. چقدر مطالب این سایت آموزنده و مفیده خیلی ممنون از ادمین سایت

  3. به جرات می تونم بگم جزو بهترین ها هستید…. خسته نباشید!

  4. همیشه سایت شما رو دنبال میکنم…روز به روز بهتر میشید

  5. مطالبتون رو دنبال میکنم
    کارتون عالیه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =