خانه / فیلم / یادداشتی به بهانه تماشای تئاتر “چشم عمومی”

یادداشتی به بهانه تماشای تئاتر “چشم عمومی”

حرفی رو که قراره در انتهای متن بنویسم، همین ابتدا می‌گم؛ امشب یک اجرای فوق‌العاده از نمایش‌نامه “چشم عمومی”  رو در سالن گلشن بجنورد شاهد بودیم. این نمایش‌نامه نوشته نویسنده‌ انگلیسی “سر پيتر لوين شفر” معروف به “پیتر شفر” بوده که توسط “علی منصوری”  ترجمه شده. خانم “پریا ضیائی” به خوبی از عهده کارگردانی این اثر براومده که در انتها شاهد یک اجرای کم‌نظیر در بجنورد بودیم.

این نمایش‌نامه درباره روابط خانوادگی و زناشوئی “چارلی سیدلی” حسابداری با سواد، رسمی، سنتی، قانون‌مند و برنامه‌ریز است که عاشق زنی سرخوش، سرزنده، احساسی و شاد به نام “بلیندا” می‌شود. بعد از چند سال زندگی مشترک، ویژگی‌هایی که باعث شده بود بلیندا عاشق چارلی شود کم‌کم برایش رنگ باخته و روابط آن‌ها کم‌کم به سوی سردی حرکت کرده بود. با این اوصاف، چارلی نسبت به همسرش دچار شک و تردید و بدگمانی می‌شود. چارلی برای پی بردن به روابط همسرش کاراگاه خصوصی استخدام می‌کند تا او را تعقیب کند. استخدام این کارآگاه اتفاقات و حوادث داستان را رقم می‌زند.

در این تئاتر یک اجرای کم‌نظیر و کم‌نقص از بازیگران توانمند می‌بینیم که به خوبی حس و حال داستان رو به مخاطب منتقل می‌کنند.”ابوالقاسم یزدانی” با یک بازی روان، باورپذیر و بدون اغراق نقش چارلی رو به خوبی اجرا می‌کند. همچنین “احسان کمالی” به خوبی از پس اجرای نقش یک کاراگاه سرزنده و کمی خل و چل بر می‌آید. میمیک صورت، دیالوگ‌های طنزآمیز و رفتارهای خنده‌دار او گاهی تماشاچی‌ها رو مجبور به خندیدن می‌کند. در کنار این دو بازیگر، خانم “آزاده حیدرزاده” هم با اجرای نقش همسر چارلی مکمل این تیم خوب بازیگری شده و یک شب فوق‌العاده رو برای تماشاچی‌ها رقم می‌زنند.

علاوه بر بازی چشم‌نواز هنرمندان، نورپردازی خوب این اجرا به فضاسازی و انتقال حس و حال مناسب اجرا به تماشاچی‌ها کمک زیادی می‌کرد. گرچه به نظرم این اجرا از لحاظ صداگذاری می‌تونست کمی بهتر باشه. استفاده از تصاویر ضبط شده برای بیان خاطرات و افکار بازیگران، یک ایده جالبیه که به خوبی در این تئاتر اجرا شده. همچنین دکور صحنه کاملا مناسب فضای داستان طراحی شده بود و هیچ وسیله اضافه‌ی بلااستفاده و زائد روی صحنه دیده نمی‌شد که بخواد حواس تماشاچی رو پرت کنه.

در نهایت، امیدوارم هنردوستان و علاقه‌مندان به تئاتر از اینگونه اجراها در بجنورد حمایت کنن تا هنر نمایشی در این شهر زنده بمونه و بتونیم اجراهای بیشتری رو شاهد باشیم. شدیدا توصیه می‌کنم این اجرارو از دست ندید.لینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × یک =