خانه / پادکست / پادکست موسیقی در جنگ‌ها و اعتراضات

پادکست موسیقی در جنگ‌ها و اعتراضات

تا حالا به قدرت و تاثیر موسیقی دقت کردید؟ بدون شک هیچ کسی نمی‌تواند قدرت نفوذ آن را انکار کند. این ابزار به حدی قدرتمند است که همیشه از آن به عنوان وسیله‌ای برای تبلغات و روحیه بخشی استفاده شده است. از هزاران سال قبل صدا و موزيک جزو جدا نشدني و يکي از اجزاي اصلي هر ميدان نبردی بوده‌اند. از نقش هماهنگ کننده نيروها، تا اثر هيجاني و القاي حس ميهن پرستي و شجاعت به مخاطب. در این پادکست سغی شده تا مارش‌های نظامی و موسیقی‌های مربوط به جنگ‌ها و آشوب‌ها معرفی شوند.

دانلود پادکست

 

تاثیری که یک قطعه موسیقی دارد گاهی از صدها صفحه اعلامیه و کتاب بیشتر است و بخاطر همین تاثیر، همیشه از آن به عنوان پروپاگاندا یا تبلیغات سیاسی استفاده می‌شده است. جنگ جهانی دوم اولین جنگ در عصر الکترونیکی توزیع موسیقی بود. در آن زمان اغلب مردم رادیو گوش می‌دادند و این بهترین فرصت برای پخش موزیک روحیه بخش برای مردم و سربازان بوده است.
با روي کار اومدن کمونيسم در روسيه، موزيک به ابزاري قدرتمند برای رهبران آن کشور تبدیل شد که نه تنها براي روحيه دادن به مردم، بلکه براي تبليغات گسترده از آن استفاده می‌کردند.  پشتوانه قوي روسيه در زمينه موسيقي و عزم و نظم ايدولوژي کمونيسم در ترکيب با هم، قويترين و تاثيرگذار ترين سرودها و مارش‌هاي نظامي تاريخ را به وجود آورد. قدرت اين موسيقي هنوز بعد از دو دهه از فروپاشي شوروی بخوبي قابل حس است. مارش هاي انقلابي و نظامي شوروي بعدها توسط بقيه کشورهاي کومونيست مثل چين و کره شمالي و کشورهاي بلوک شرق مورد استفاده قرار گرفتند.

اما موسیقی فقط محدود به دوران جنگ نبود و همیشه راهی برای نشان دادن اعتراضات و ایجاد شور و هیجان در دوره‌های مختلفی بوده است. یکی از معروف‌ترین و تاثیرگذار ترین آنها شعر و آهنگ “بلا چاو” است که بر ضد موسلینی (رهبر وقت ایتالیا) سروده و ساخته شد که به سرعت مورد توجه قرار گرفت و جهانی شد و به آهنگی اعتراضی در سرتاسر دنیا تبدیل شد.

ایده و طرح این پادکست از جمیاد عزیز بود که کمک زیادی به انجام رساندن اون داشت.لینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

مطلب پیشنهادی

پادکست هیچ‌کس

در این پادکست درباره آثار سروش لشکری (ملقب به هیچکس) صحبت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *