خانه / فیلم / هزارتوی پن، مرز بین واقعیت و خیال

هزارتوی پن، مرز بین واقعیت و خیال

دنیای خشن، سرد، سیاست‌زده و همیشه در جنگ آدم بزرگ‌ها و دنیای ساده، صمیمی، رویاگونه و جادویی بچه‌ها.
داستان در دو دنیای موازی به پیش می‌رود، در مرز خیال و واقعیت. اسپانیای فرانکو درگیر هرج و مرج و شورش است، از هر گوشه فریاد اعتراضی بلند، صدای گلوله و انفجار موسیقی متن زندگی هر روزه مردم است.
اما کودکان در جنگ هم دنیای خودشان را دارند. دنیایی که در آن درخت و کوه و باد و باران حرف می‌زنند و هر کودک در دنیایی که خودش ساخته شاهزاده ایست و مرکز ثقل جهان.


راوی در آغاز یک دنیای فانتزی را ترسیم می‌کند، در مکان و زمانی نامشخص، دنیایی پنهان و پر از موجودات جادویی و ما به یک باره خود را در دل واقعیت می‌بینیم و همراه مادر و دختری می‌شویم که با اسکورت نظامی در حال سفر هستند.
درست مثل بیدار شدن از یک رویا و فکر این که دنیای خواب یا بیداری کدام یک واقعی‌ترند؟ سراسر فیلم پر است از چنین اتفاقی، رفتن از دنیای خیال به واقعیت، مرز خیال و واقعیت چنان باریک و حتا گاهی ناپیدا می‌شود که تشخیص واقعیت از رویا کار بسیار سختی می‌گردد و ترکیب دو دنیای خیال و واقعیت، قصه‌ی پریان و فیلم جنگی، دو داستان موازی که هر کدام به تنهایی می‌توانست فیلم بلندی باشد کاملا استادانه صورت گرفته.
و پایان فیلم ……..
فوق العاده است.
کسی به صورت قطعی نمی‌تواند بگوید پایان خوبی دارد یا بد. چیزی که گذشت خواب و رویا بود یا واقعیت!
همه چیز عالیست.بازی‌های خوب، داستان جذاب، فضای ملموس، آدم‌های قابل فهم و معمولی مثل خود ما و موسیقی فوق العاده از فیلم هزارتوی پن ( Pan’s labyrinth ) فیلم ماندگاری ساخته است.

نوشته فوق اثر دوست خوبمون “جمیاد” است که هنوز نتوانسته‌ایم ایشان را مجاب کنیم تا رسما یکی از نویسندگان وب‌سایت شود. اما “یه روز خوب میاد …”لینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

BoBo
به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

مطلب پیشنهادی

کوتاه به بهانه دیدن پاپیون ۲۰۱۷

همیشه این عادت را داشته‌ام که اگر آهنگی را بشنوم بگردم دنبال اجراهای دیگر آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده + هجده =