خانه / فیلم / نام گل سرخ، فیلمی از نقاشی‌های رافائل و مجسمه‌های میکل آنژ

نام گل سرخ، فیلمی از نقاشی‌های رافائل و مجسمه‌های میکل آنژ

نام گل سرخ فیلمی است با بازی شان کانری و کارگردانی ژان ژاک آنو که در سال ۱۹۸۶ ساخته شد. این فیلم اقتباسی است از کتابی به همین نام نوشته اُمبرتو اکو. چیزی که از همان آغاز فیلم، توجه همه را جلب می‌کند، فضاسازی و نورپردازی آن است. انگار نورپردازی‌ها واقعا با شمع و چراغ‌های روغنی انجام شده. هر فریم از فیلم شبیه نقاشی‌های دوران رنسانس است و گویی نقاشی‌ها زنده شده‌اند.

در کنار داستان ساده و روایت خطی روبه‌جلو و به دور از هرگونه پیچیدگی، این فیلم پر از نشانه‌ها و مباحثی ست که همیشه در فلسفه و الهیات مطرح بوده و هستند؛ تقابل خیر و شر، ایمان آلوده به ترس در مقابل ایمان ناشی از عشق، نگاهی دوپهلو و مُتضاد به عشق، میوه ممنوعه دانش و خطرناک یا مفید بودن آن و……
داستان فیلم در سال ۱۳۲۷ میلادی می گذرد. دنیای فیلم، دنیاییست کاملا نمادین، شخصیت‌ها و روایت آشکار و پشت پرده این فیلم را می‌شود به راحتی به شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و روایت پیدا و پنهان بین آنها تشبیه کرد.
خود اکو می‌گوید: قرون وسطی آینه اکنون ماست. ما ریشه‌های مشکلات، اضطراب‌ها و بحران‌هایمان را آنجا می‌یابیم.
فیلم پر از گفت و گو هایی است که بیننده را وادار به فکر و پیدا کردن جواب می‌کند. گفت وگوهایی که تا مدت‌ها به یاد می‌مانند و شاید زیباترین و به یادماندنی ترین بخش فیلم سکانس نجات دادن چند کتاب از آتش سوزی صومعه به وسیله ویلیام (با بازی شان کانری) باشد.

نام گل سرخ اولین، مشهور ترین و مهم ترین رمان اُمبرتو اکو نویسنده و منتقد ادبی، نشانه شناس، فیلسوف، محقق و متخصص قرون وسطای ایتالیایی است که بیش از پنجاه میلیون نسخه از آن در سراسر جهان به چاپ و فروش رسیده.
این کتاب در ایران دو بار و با نام های« نام گل سرخ و آنک نام گل » به چاپ رسیده است. ازاین رمان یک بار دیگر و در سریالی به کارگردانی جیاکومو باتیاتو اقتباس شده است.

نوشته فوق اثر دوست خوبمون “جمیاد” نوشته شده است که هنوز نتوانسته‌ایم ایشان را مجاب کنیم تا یکی از نویسندگان رسمی وب‌سایت شود.لینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

BoBo
به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

مطلب پیشنهادی

کوتاه به بهانه دیدن پاپیون ۲۰۱۷

همیشه این عادت را داشته‌ام که اگر آهنگی را بشنوم بگردم دنبال اجراهای دیگر آن …

۴ دیدگاه

  1. ممنون از مطالب مفید و خواندنی تون همیشه شاد و پیروز باشید

  2. باز هم مطالب وبسایت شمارو پیگیری و استفاده خواهم کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − دو =