خانه / فیلم / فیلم‌های معروف سرتاسر دنیا که طعم توقیف را چشیده‌اند

فیلم‌های معروف سرتاسر دنیا که طعم توقیف را چشیده‌اند

همیشه فیلم‌هایی بوده‌اند که به دلایل مختلف در بخش‌هایی از یک کشور، تمام آن یا در کشور های دیگر به صورت موقت یا دایمی توقیف شده‌اند. گاهی این فیلم‌ها پس از سال‌ها با خوابیدن حواشی پیرامون فیلم یا برداشته شدن حساسیت نسبت به آن یا با سانسور کردن بخش‌هایی از آن‌ها به نمایش در می‌آیند و گاهی برای همیشه آرشیو می‌شوند. ۱۰ فیلم توقیفی مشهور تاریخ سینما:
 ۱۰ . پرتقال کوکی (استنلی کوبریک) که پر از صحنه‌های خشن و آزار دهنده به مدت ۲۷ سال در بریتانیا توقیف بود. برخی از مردم عقیده داشتند بعضی از جنایات صورت گرفته در بریتانیا از صحنه‌های این فیلم الهام گرفته شده اند. به‌عنوان مثال، در سال ۱۹۷۳ مردی که همانند دلارج(شخصیت فیلم)، آهنگ “آواز در باران” را می‌خواند به یک دختر دانمارکی تجاوز کرد. سپس کوبریک ۳۰ ثانیه از فیلم را حذف نمود.


۹ . صورت زخمی: خشم یک ملت (هاوارد هاکس۱۹۳۲) که دنیای گنگسترها را نشان می‌دهد در تعدادی از ایالت‌های امریکا و آلمان نازی توقیف بود. این فیلم نامزد هیچ جایزه‌ای نشد. موضوع فیلم در مورد گنگستری به نام آل کاپون بود که آن سال ها در زندان به سر می برد. این فیلم در سال ۱۹۷۹ در امریکا به نمایش درآمد. البته نباید این فیلم را با فیلم آل پاچینو در سال ۱۹۸۳ ساخته شد اشتباه گرفت.


 ۸ . زندگی برایان (تری جونز ۱۹۷۹ ) فیلمی کمدی بر اساس زندگی حضرت عیسی مسیح. برایان یک یهودیست که در همان محل تولد مسیح به دنیا می‌آید و اتفاقات زندگی اش شباهتی کمدی گونه به زندگی مسیح دارد. بسیاری از مردم این فیلم را تحقیر مسیحیت می‌دانستند.


۷ .هیلاری (۲۰۰۸) فیلمی شبه مستند که با استفاده از گفت و گوهای هیلاری کلینتون، مقالات و روزنامه ها، داستان زندگی او را نشان می‌داد. مجمع انتخابات امریکا این فیلم را تا پایان انتخابات ۲۰۰۸ توقیف کرد تا بر نتیجه انتخابات تاثیری نداشته باشد.

۶ . آخرین خانه در سمت چپ (وس کریون ۱۹۷۹ ). داستان فیلم درباره دزدی، تجاوز و قتل دو دختر نوجوان است. این فیلم در بریتانیا اجازه اکران نداشت. در ۱۹۸۲ نسخه وی اچ اس و درسال ۲۰۰۲ دی وی دی آن منتشر شد. در سال ۲۰۰۹ این فیلم در امریکا بازسازی شد.


۵ . ترانه‌ی جنوب. با این که این فیلم هرگز در امریکا توقیف نشد اما به دلیل پرداختن به سیاهپوستان با حواشی زیادی همراه بود و دیزنی از نمایش عمومی آن خودداری کرد. این فیلم در سال ۱۹۶۸ به نمایش در آمد و در بسیاری از کشور ها پخش شد اما هرگز در امریکا پخش نشد با این حال موسیقی متنش منتشر شد.

۴ . کشتار با اره برقی در تگزاس ( توبی هوپر ۱۹۷۴) به دلیل صحنه‌های خشونت آمیز به نمایش در نیامد. این فیلم با ۲۸ ثانیه سانسور در لندن نمایش داده شد و شایعات زیادی در مورد این فیلم منتشر شد. تا این که در فستیوال لندن در سال ۱۹۸۸ به نمایش در آمد.

۳ . ای تی ( اسپیلبرگ ۱۹۸۲ ) این فیلم در سوئد، نروژ و فنلاند توقیف شد همچنین در بسیاری از کشور ها برای رده سنی کودکان ممنوع شد. دلیل ممنوعیت آن به گفته برخی از مردم این بود که بزرگسالان را دشمن کودکان معرفی می‌کند. اما در امریکا از این فیلم استقبال شده و جزو فیلم‌های برتر رده بندی شد.


۲ . جن گیر (ویلیام فردکین ۱۹۷۳ ) این فیلم برای ۱۱ سال در بریتانیا توقیف بود و نسخه VHS آن هرگز پخش نشد. در سال ۲۰۱۰ نسخه دی وی دی آن پس از آن که با تکنیک های کامپیوتری در آن تغییراتی اعمال شده بود منتشر شد.


۱ . مصاحبه (ست روگن، اوان گلدبرگ ۲۰۱۴ ) فیلمی کمدی در باره ترور رهبر کره شمالی. کره شمالی این فیلم را خشونت علیه کشورش دانست. این فیلم در امریکا پخش اما پس از تهدید هکرها توقیف شد. درنهایت کره شمالی از شرکت سونی خواست تا این فیلم را منتشر نکند.

لیست فیلم‌های فوق به انتخاب سایت LISTVERSE بوده.

توقیف فیلم در ایران هم همیشه به دلایل مختلفی صورت گرفته. گاهی به دلیل سیاسی بودن موضوع و گاهی به دلیل حساسیت موضوع فیلم و گاهی هم به دلایل شخصی و نظر شخصی برخی مسئولین از اکران فیلم‌ها جلوگیری شده است. برخی از فیلم‌های توقیف شده ایران؛
آفساید (جعفر پناهی، ۱۳۸۴) بخاطر حساسیت برانگیز بودن موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها توقیف شد.
به رنگ ارغوان (ابراهیم حاتمی کیا، ۱۳۸۳) بخاطر شکایت وزارت اطلاعات پس از پنج سال بالاخره اجازه اکران پیدا کرد.


همچنین برخی از فیلم‌ها به دلیل تن ندادن کارگردانان به تعدیل، سانسور و یا تغییر برخی بخش‌های آن هرگز مجوز پخش نگرفتند که فیلم طلای سرخ (جعفر پناهی)، ده (عباس کیارستمی)، مه بانو (مجید بهشتی) و کویر مرگ (اسماعیل براری) نمونه‌هایی از این نوع فیلم‌های توقیفی هستند.

نویسنده: جمیادلینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

BoBo
به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

مطلب پیشنهادی

کوتاه به بهانه دیدن پاپیون ۲۰۱۷

همیشه این عادت را داشته‌ام که اگر آهنگی را بشنوم بگردم دنبال اجراهای دیگر آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =