خانه / سفر / صعود به قله ۲۳۶۰ متری “یامان داغی” بجنورد
مناظر برفراز قله یامان داغی

صعود به قله ۲۳۶۰ متری “یامان داغی” بجنورد

قله یامان داغی با ارتفاعی بیش از ۲۳۰۰ متر یکی از قلل نسبتا مرتفع در استان خراسان شمالی است. شاید این قله ارتفاع بسیار زیادی نداشته باشد، اما شیب نسبتا تند این قله صعود را برای افراد مبتدی کمی سخت و سنگین می‌کند.
گروه کوهنوردی آموت به سرپرستی خانم امیری و با راهنمایی آقای غلام چوئی (عمو غلام – با تجربه‌ترین فرد گروه) در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۹۶ این صعود به‌یاد ماندنی را انجام داد. در این صعود پائیزه و یک روزه ۵۵ نفر از اعضای گروه شرکت داشتند.
راه‌های مختلفی برای رسیدن به قله وجود دارد.‌ یکی از مسیرهای دسترسی به این کوه زیبا در تصویر زیر نشان داده شده است.

مسیر صعود و بازگشت از قله یامان داغه

برای رسیدن به پای کوه از بجنورد به سمت گرگان حرکت کرده و شهرستان آشخانه را پشت سر می‌گذاریم. از دوراهی درکش نیز عبور کرده و پس از حدودا ۵-۶ کیلومتر نرسیده به روستای جوزک، یک جاده خاکی در سمت چپ جاده وجود دارد که کوهنوردان را به پای کوه هدایت می‌کند. فاصله این نقطه از بجنورد حدودا ۵۳ کیلومتر است.

پس از پیاده شدن از مینی‌بوس‌ها و آماده کردن کوله‌ها، گروه کوه‌پیمایی خود را آغاز کرد. دو ساعت کوه‌پیمایی از مسیر پاکوب و کامل مشخص، ما را به تنها چشمه آن‌مسیر (چشمه گلک) رساند. این چشمه با اینکه آب زیادی ندارد ولی خوشبختانه تمام فصول سال جاری است.

پس از استراحتی در حدود دو ساعت و صرف صبحانه، برخی از افراد گروه آماده صعود به قله شدند و بقیه اعضا در کنار کوله‌ها و وسایل در همان مکان به استراحت پرداخته و از مناظر و زیبایی‌های آن‌جا بهره بردند. دو ساعت کوه‌پیمایی با شیب نسبتا زیاد، افراد را از چشمه به قله رساند. حتما برای این بخش از صعود آب آشامیدن به میزان کافی بردارید، چون هیچ چشمه دیگری در طی این‌مسیر وجود ندارد. چشم‌انداز بسیار زیبا و هوای فوق‌العاده در قله تمام خستگی را از تن همنوردان بیرون کرد.

 

مناظر برفراز قله یامان داغیلینک کوتاه این نوشته:

درباره ی BoBo

به دنبال علایقتون حرکت کنید، همین.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =